raczkowanie MPKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

raczkowanie MPKZP

Postprzez esiek1981 » 20 maja 2019, o 08:52

witam, dopiero rozpoczynamy przygodę z kasą tak naprawdę:) już mamy opracowany statut, umowę z pracodawcą porozumienia z jednostkami, zaraz odbędzie się walne zebranie, zostanie wybrany zarząd, komisja rewizyjna

Moje pytanie: 1. co podejmuje zarząd w drodze uchwały? nigdzie nie namierzyłam żadnej uchwały zarządu:( to że są posiedzenia co miesiąc to ok i idzie za tym protokół. (w statucie zapisaliśmy że uchwali plan kont, a w porozumieniu że koszt prowadzenia kasy na członka-i czy trzeba powołać się na jakiś przepis?
2. jakie dokumenty zostają pod protokołem zarządu a jakie idą do księgowości i tam zostają (wniosek o pożyczkę, pismo o rezygnacji i wycofaniu wkładów, wniosek o przeksięgowanie wkładów)??
3. czy przepisy rodo można podciągnąć pod zakłąd pracy? tzn.czy administratorem może być Gmina a po przecinku MPKZP??
narazie nasuwają się takie wątpliwości, będe wdzięczna za odpowiedź?

p.s. a czy spis terśc Państwa książki gdzieś znajdę?
esiek1981
 
Posty: 5
Dołączył(a): 20 maja 2019, o 08:41

Re: raczkowanie MPKZP

Postprzez Gt_ » 23 maja 2019, o 08:17

Witam,

Odpowiem krótko, bez rozwijania:
"1. co podejmuje zarząd w drodze uchwały?" - wszystko.
Zarządu nie stanowi jedna osoba, jak często ma to miejsce w spółkach (np. Prezes czy przewodniczący), więc każda decyzja musi zapaść zwykłą większością głosów (przy równej liczbie głosów przyjmuje się, że przewodniczący ma głos decydujący lub nierozstrzyga się danej decyzji, jeżeli nie jest to wymagane w danym momencie). Protokół opisuje co się działo podczas spotkania - dokumentuje przebieg obrad, kto zabrał głos, nad czym debatowano i w jakich sprawach podjęto decyzje lub uchwały, czym się nie zajmowano itd. Sam kształt decyzji np. o skreśleniu członka - zapisuje się już na druku decyzji lub opisuje uchwałą, gdyż pod protokołem powinni podpisać się przewodniczący i protokolant, a czasem pratkykuje się, że wszyscy obecni. Natomiast pod konkretnymi uchwałami lub decyzjami mogą podpisać się lub nie poszczególni członkowie zarządu. W dodatku skoro, aby podjąć decyzję jest niezbędne głosowanie, to również decyzje mają formę uchwały. W niektórych kasach jedynie dokumenty typu polityki, regulaminy, sprawozdania itp. są przyjmowane w drodze uchwały (z zachowaniem rejsestrowanej numeracji lub wg innej jednoznacznie określonej formy rejestracji uchwał), a pozostałe w formie decyzji zarządu, gdy wymagany jest podpis jedynie wskazanych w regulaminie pracy zarządu osób odpowiedzialnych za dany obszar np. przyjęcie członka - przewodniczący i sekretarz, udzielenie pożyczki - przewodniczący i skarbnik itd. Ale to zależy od tego jak PKZP chce się zorganizować i zarządzać. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, gdyż to na co się umówimy na walnym zebraniu członków będzie obowiązujące.
Trzeba tylko uważać, aby nie rozbudować biurokracji, ale też aby nie doporowadzić do braków dokumentów i bałaganu prawnego.
Zarząd powinien przyjmować i proponować: polityki, regulaminy, strategie, instrukcje czy plany np. polityka ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa informacji, obiegu informacji, instrukcja kancelaryjna i archiwalna w PKZP, instrukcja użytkownia systemu informatyczniego, polityka finansowo-księgowa (wraz z planem kont), regulamin udzielania pomocy finansowej (w tym regulamin pożyczek, zapomóg), regulamin funkcjonowania funduszy celowych np. fundusz lokatowy, chwilówkowy, ubezpieczeniowy lub pośmiertny, dokumenty ogólne jak projekty sprawozdań czy informacji rocznej, oraz projekty wzorów dokumentów do w/w.
Zarząd reprezentuje do wewnątrz i na zewnątrz, organizuje i zarządza - więc nie ma innego podmiotu, który tą pracę za niego wykona. Jeśli jednak nie jest pewien czy może podjąć daną decyzję powinien uprawomocnić ją podczas walnego zebrania członków (lub delegatów) - które to gremium ma prawo podejmować już wszystkie decyzje, z wyborem lub odwołaniem zarządu włącznie.

2. To również zależy od przyjętej polityki finansowo-księgowej - z zastrzeżeniem Ustawy o rachunkowości, która mówi, że kompletna dokumentacja księgowa ma znajdnować się w siedzibie podmiotu lub biurze usług księgowych. Zatem jeżeli jakaś decyzja jest jednocześnie dowodem księgowym należy przechowywać ją w księgowości np. decyzję o przeksięgowaniu wkładów na zadłużenie. Miejsce i formę przechowywania dowodów księgowych najlepiej jest uzgodnić z księgową i prawnikiem.

3.Administratorem danych osobowych (tzw. ADO) zawsze będzie PKZP. Jeżeli zakład pracy się zgodzi świadczyć bezpłatnie pracę inspektora ochrony danych osobowych zakładu pracy również na rzecz PKZP to po pierwsze musi być to uregulowane w umowie świadczenia nieodpłatnej pomocy pracodawcy na rzecz PKZP, a po drugie w odpowiednio przygotowanej polityce bezpieczeństwa danych osobowych, która określi jakie osoby ze strony pracodawcy jakie działania na rzecz PKZP wykonują np. inspektor przygotowuje upoważnienia do podpisu przez Zarząd PKZP lub np. udziela informacji członkom na temat ich danych osobowych przetwarzanych przez PKZP, albo też w przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa wykonuje zgłoszenie do UODO. Gdy jest to inspektor ODO - musi zarejestrować się w podwójnej roli, jako pracodawca, oraz jako inspektor ODO PKZP przy pracodawcy. Nie ma tu konfliktu interesów. Ale ponieważ dane przekazujemy innemu podmiotowi (pracodawcy) to musimy z nim dodatkowo podpisać szczególny rodzaj umowy tj. umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Dodam jeszcze jedno od siebie:
Współczesna umowa świadczenia bezpłatnej pomocy pracodawcy na rzecz PKZP powinna obejmować wiele usług i pracę wielu pracowników.
Pracownicy zatrudnieni przez pracodawce (stanowiska płatne!) wykonujący pracę na rzecz PKZP:
- administrator bezpieczeństwa systemów informatycznych (informatyk) - osoba zapewniająca cyberbezpieczeństwo danych i funkcjonowanie urządzeń teleinformatycznych dla PKZP;
- office manager - osobo prowadząca obsługę administracyjno-kancelaryjną i archiwalną członków PKZP;
- księgowy - osoba zajmujaca się dokumentowaniem operacji finansowo-ksiegowych na rzecz PKZP;
- prawnik - osoba zajmująca się weryfikowaniem i akutalizacjami dokumentacji i umów pod wzlględem formalno-prawnym dla PKZP;
- pracownik dziennika podwaczego (lub sekretariatu) - osoba zajmująca się obsługą poczty przychodzące i wychodzącej dla PKZP;
- inspektor ds. ochrony danych osobowych - osoba zajmująca się obsługą spraw z zakresu ODO w tym m.in. kontrolą zabezpieczenia danych osobowych w PKZP;
- kasjer - osoba obsługująca kasę gotówkową na rzecz PKZP;
- inne osoby pracujące na rzecz pracodawcy a jednocześnie PKZP np. konserwator, sprzątaczka, ochroniarz, kontroler wewnętrzny itd.
Usługi:
- udostępnienie i wyposażenie miejsca do pracy, komputerów i sprzętu IT, telefonów, materiałów biurowych
- udostępnienie licencji lub oprogramowania księgowego na rzecz PKZP
- udostępnienie licencji lub opragramowania do obsługi administracyjno-kancelaryjnej
- udostępnienie serwerów do obsługi serwisów internetowych lub intranetowych
- zapewnienie cyberbezpieczeństwa, ochrony fizycznej dokumentacji, nośników cyfrowych, dostępu do internetu
itd.
Ostatnio edytowano 17 cze 2019, o 07:55 przez Gt_, łącznie edytowano 1 raz
Gt_
 
Posty: 60
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: raczkowanie MPKZP

Postprzez esiek1981 » 31 maja 2019, o 11:21

dziękuję, a czy regulamin udzielania pożyczek musi być opracowany? jak wszystko zawarliśmy w statucie
powtórzę- może ktoś ma spis treści książki z CASCO Sp. z o. o ???
esiek1981
 
Posty: 5
Dołączył(a): 20 maja 2019, o 08:41

Re: raczkowanie MPKZP

Postprzez Arleta » 6 cze 2019, o 11:34

Dzień dobry,
spis treści książki dostępny jest tutaj: http://www.casco.pl/images/Ksiazka/Prac ... k_Kurs.pdf
Pozdrawiam
Arleta
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 paź 2017, o 09:56

Re: raczkowanie MPKZP

Postprzez esiek1981 » 11 cze 2019, o 11:27

dziękuję
esiek1981
 
Posty: 5
Dołączył(a): 20 maja 2019, o 08:41


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron