Fundusz zapomogowy i zmiana nazwy

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Fundusz zapomogowy i zmiana nazwy

Postprzez zgonia » 23 sie 2019, o 12:11

Witam,
mam dwa pytania:
1. Czy PKZP może nie tworzyć funduszu zapomogowego?
2. Czy PKZP może zmienić nazwę na Pracowniczą Kasę Oszczędnościowo Kredytową i funkcjonować jak PKZP?
zgonia
 
Posty: 1
Dołączył(a): 23 sie 2019, o 12:04

Re: Fundusz zapomogowy i zmiana nazwy

Postprzez Gt_ » 28 sie 2019, o 11:51

Witam,

Ad.1.
Można, choć nie jest to zalecane.
Lepiej mieć fundusz, a w konkretnym roku na niego nie odprowadzić środków i z niego nie korzystać (utrzymywać zerowe lub dodatnie saldo funduszu bez przyznawania zapomóg), niż usunąć go i pozbawić się tej ważnej możliwości świadczenia bezzwrotnej pomocy! Warto pamiętać, że pracodawca ma możliwość przekazania subwencji lub darowizny na rzecz PKZP, więc nawet początkowy brak środków na tym funduszu (w młodych PKZP) nie powinien zniechęcać do pozostawienia tej formy pomocy, gdyby zaszła taka potrzeba (pożar, choroba, śmierć, itd.). Warto pamiętać, że zapomogi udzielane w związku ze zdarzeniem losowym zwolnione są obecnie (od 1.01.2018 r.) z podatku dochodowego (tj. zapomogi wypłacane z tytułu indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - finansowane z funduszu socjalnego, zfśs, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra (art. 21 ust. 1 pkt 26 PDOFizU)) - tj. właśnie z funduszu zapomogowego PKZP - nie mają określonego limitu; dla pozostałych źródeł finansowania zapomóg - np. wsparcia od pracodawcy lub indywidualnej wpłaty jest to 6.000 zł lub 1.000 zł.

Ad.2.
Ustalenie nazwy należy do Walnego Zebrania - musi być ona zapisana w statucie. Ale jeśli nie została zapisana w statucie to nazwa wynika z Rozporządzenia i brzmi: "Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa w Nazwa_Pracodawcy".
PKZP (jako jednostka nieposiadająca osobowości prawnej) nie podlega rejestracji, więc jej nazwa nie jest zatwierdzana przez sąd, organ samorządowy czy inną instytucję. Jedyne zgłoszenie członkowie-założyciele kierują do Pracodawcy, który jest zobowiązany ustalić (zaproponować) warunki współpracy i podpisać umowę o świadczenie bezpłatnej pomocy na jej rzecz (w kwestii nazwy WZ ma dowolność, choć powinna wskazywać na Pracodawcę lub np. grupę zawodową lub obszarową np. kasa oświatowa, mpkzp nauczycieli, kzp wojewódzkich strażaków zawodowych itd.).
W prawie bankowym przewidziano, że tego typu organizacja może używać nazwy "Kasa". Ponadto nazwa nie powinna wprowadzać w błąd. Więc, jeśli PKZP nie przewiduje możliwości oszczędnościowych dla członków tj. wpłacone przez członków wkłady nie podlegają oprocentowaniu - to w praktyce się dewaluują czyli tracą na swojej wartości (chyba, że inflacja jest ujemna) - trudno zatem nazwać takie "odkładanie" - "oszczędzaniem". Podbnie jeśli PKZP udziela kredytów (co w myśl przepisów prawa bankowego oraz ustawy o kredycie konsumenckim jest oprocentowaną pożyczką) - to nazwa nie wprowadza w błąd - więc jest ok. Jeśli jednak udzielane pożyczki są nieoprocentowane - to nie powinno nazywać się je "kredytami"; w takim przypadku PKZP nie powinna nosić nazwy "kredytowa", a właśnie "pożyczkowa".

Powodzenia.

Gt_
Gt_
 
Posty: 32
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron