Połączenie spółek a PKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

Połączenie spółek a PKZP

Postprzez Gabriel Gryciuk » 23 paź 2019, o 10:43

Witam
Mam taki oto problem związany z PKZp:
od 31 października firma w której posiadamy PKZP zostaje włączona w nowy podmiot. W tym podmiocie już istnieje PKZP. Czy mimo zapisu w Rozporządzeniu o tym, że u jednego pracodawcy może istnieć jedna PKZP możemy pozostawić swoją, i drugą działającą do tej pory w tym podmiocie z którym się spółka łączy?
Gabriel Gryciuk
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23 paź 2019, o 10:39

Re: Połączenie spółek a PKZP

Postprzez Gt_ » 28 paź 2019, o 10:15

Zgodnie z przepisami - w jednym zakładzie pracy może działać jedna PKZP. Fuzja przedsiębiorstw ma najczęściej na celu optymalizację kosztową - co w przypadku fuzji dwóch PKZP również jest uzasadnione. Tańsze są koszty obsługi jednej PKZP niż dwóch - stąd ustawodawca ograniczył liczbę PKZP właśnie do jednej, aby nie tworzyło się kilka lub kilkanaście organizacji obciążających pracodawcę w jednym zakładzie pracy.

Trzeba zwołać nadzwyczajne (!) Walne Zebranie (dla obu kas w tym samym terminie i miejscu) i połączyć dwie w jedną PKZP. Połączyć Zarządy i Komisje Rewizyjne (dobra praktyka), przyjąć (jeden z dotychczasowych) lub wypracować nowy, wspólny statut, zaktualizować listę osób z dostępem do rachunków w obu bankach, zaktualizować nowy statut w obu bankach, wprowadzić przepisy przejściowe i zastanowić się "na spokojnie" jakie możliwości otwierają się w nowej rzeczywistości finansowej i osobowej.

Powodzenia

Gt_
Gt_
 
Posty: 54
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Połączenie spółek a PKZP

Postprzez Gabriel Gryciuk » 29 paź 2019, o 09:31

dziękuję za podpowiedź :)
Gabriel Gryciuk
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23 paź 2019, o 10:39


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron