1. Jak długo istnieje PKZP w Hydrobudowie S.A.?

Początek Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej w Hydrobudowie S.A. to lata 60-te ubiegłego wieku, wtedy firma funkcjonowała pod nazwą Hydrotrest. Hydrobudowa zmieniała kilka razy nazwę, w szczycie produkcyjnym w latach 60-tych zatrudniała prawie 6 000 osób, a kasa zapomogowo-pożyczkowa liczyła prawie 4 800 członków. Na dzień dzisiejszy Hydrobudowa zatrudnia ponad 300 pracowników, a członkami PKZP jest ponad 100 pracowników.

  1. Jakie były początki tworzenia PKZP w Hydrobudowie S.A.?

Początki tworzenia PKZP były sprzyjające, gdyż samemu zakładowi pracy zależało, aby kasa zapomogowo-pożyczkowa istniała i wiązała tym samym pracowników na dłuższy czas z zakładem pracy. W latach 60-tych i 70-tych rynek pracy dla pracownika był bardziej atrakcyjny i to pracodawcy zależało, aby jak najbardziej związać pracownika z firmą – a najłatwiej można było to osiągnąć poprzez zadłużenie go w kasie. Jedyne problemy jakie nastąpiły w związku z funkcjonowaniem kasy, były związane z obsługą tak dużej ilości członków i bardzo pracochłonnymi rozliczeniami – proszę zwrócić uwagę, że kiedyś nie było komputerów i oprogramowania, także kilka osób w firmie zajmowało się jedynie obsługą PKZP. Gdy zakończył się jeden okres rozliczeniowy, to już trzeba było zająć się przygotowywaniem kolejnych list. Czas specyficzny, ale z pewnością wspominamy go teraz z sentymentem – dodaje Pan Jarosław.

 

  1. Jak staracie się Państwo propagować ideę PKZP w Hydrobudowie S.A.?

Każdy pracownik w momencie podpisania umowy o pracę jest informowany o funkcjonującej w Hydrobudowie S.A. kasie zapomogowo-pożyczkowej oraz warunkach i zasadach związanych z przynależnością do kasy. Zainteresowanie kasą wykazało dotychczas ponad 40% pracowników.

 

  1. Co stanowi o sukcesie PKZP w Hydrobudowie S.A.?

Rzeczywiście nasza PKZP jest niewątpliwym sukcesem, gdyż mimo tylu zmian zachodzących w firmie w ciągu ostatnich dekad, w tym zmiany właścicieli na zagraniczne firmy, to PKZP zawsze funkcjonowała. Przypuszczam, że sukces polega na tym, że Zarząd dba o to, aby pożyczki były przyznawane wg jasnych kryteriów oraz aby ich spłacalność była na wysokim poziomie – na dzień dzisiejszy nasi pracownicy nie zalegają ze spłatami, a sytuacje, w których poręczyciele muszą spłacić zobowiązanie innego pracownika praktycznie nie występują.

Wszystkim członkom oraz Zarządowi przyświeca cel samopomocy koleżeńskiej i to stanowi fundament działania naszej PKZP.

 

  1. Na co powinny zwrócić uwagę nowotworzone kasy?

Z rad mogę z pewnością wskazać dobry Zarząd – i przede wszystkim zaufane osoby w Zarządzie. Jeżeli ten czynnik będzie spełniony oraz znajdą się chętni do samopomocy koleżeńskiej, to nie widzę opcji związanej z niepowodzeniem PKZP.

Rozmawiała: Jolanta Wyżychowska

Podoba Ci się nasza strona? Uważasz, że jest godna polecenia? Poleć nas swoim znajomym. W celu uczestnictwa w programie „Poleć nas” należy wypełnić formularz rejestracyjny i podać adresy poczty e-mail osób, którym polecasz nasz serwis. W momencie potwierdzenia przez te osoby linku, będziesz brał udział w losowaniu nagród.

Mamy do rozdania:
- pendrivy,
- zestawy na biurko,
- zestawy gadżetów (smycz, długopisy, kubek).

WEŹ UDZIAŁ