Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

małgosia_z
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2014, o 22:12

Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: małgosia_z »

Cześć,

Jak jest u Was rozwiązana kwestia opłaty za przelewy bankowe pożyczek na konto osobiste członka kasy ? Chodzi mi o to kto za to płaci. Czy refunduje Wam to zakład pracy czy pokrywacie to z innego źródła ? Coraz więcej osób chce pożyczkę bezpośrednio na konto i koszty przelewów systematycznie wzrastają. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

Miłego dnia !
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Kasjer »

W naszej kasie zostało to zorganizowane w ten sposób, że członek kasy zaciągając pożyczkę ma do spłaty kwotę równą pożyczce + opłacie za przelew, czyli jak dostaje pożyczkę na przykład 2000,00 złotych to do spłaty ma 2001,50 złotych, bo 1,50 to opłata za przelew. Opłata za przelew jest potrącana przy pierwszej racie.
Iwona_D
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2015, o 10:50

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Iwona_D »

Też mnie ten temat interesuje. W innej zaprzyjaźnionej kasie członkowie oprócz wkładów wpłacają też co miesiąc 1 złotych na przelewy. Kwota ta zasila fundusz rezerwowy. Jestem ciekawa czy jest to zgodne z przepisami, bo tez bym takie rozwiązanie zastosowała w naszej kasie. Co o tym myślicie ?
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Agogika »

Nie chciałabym być posądzona za reklamowanie banków - ale najlepiej jest do PKZP założyć darmowe konto z przelewami za 0zł - my mamy konto w bgż - o nazwie społeczny lider i nie płacimy za przelewy przez interenet (dają jeden token za darmo, drugi 10 zł na rok)- polceam renegocjacje umowy z bankiem - gdyż z reguły na kontach kas są duże aktywa na których i tak bank może zarobić :)
małgosia_z
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2014, o 22:12

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: małgosia_z »

Oferta banku BGŻ rzeczywiście wygląda obiecująco. A nie mieliście problemów z założeniem konta ? Patrząc na spis dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy na prowadzenie rachunku wszędzie wymienia się zaświadczenie o numerze REGON, NIP lub odpis z właściwego rejestru. Nie posiadamy takich dokumentów.
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Agogika »

Przy kasach i radach rodziców - bank stosuje specjalną procedurę - i nie mieliśmy z tym problemu - a dodam, że nasza kasa też nie ma NIPu, choć kasę rejetrowaliśmy w GUSie i posiadamy nr REGON.
Anka
Posty: 10
Rejestracja: 24 mar 2015, o 14:29

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Anka »

Witam, ciekawy temat Państwo podjęliście. Zastanawia mnie czy wolne środki czyli między posiedzeniami zarządu PKZP lokujecie na krótkoterminowe lokaty ?
Iwona_D
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2015, o 10:50

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Iwona_D »

Podbijam temat. Może ktoś poleci atrakcyjną lokatę i opisze, jak technicznie wygląda lokowanie środków.
Tesia
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:55

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Tesia »

Może moje pytanie będzie banalne... w moim zakładzie pracy do tej pory przez długie lata rachunek PKZP był otwarty w tym samym banku, co konto firmowe. Ostatnio jednak warunki jego prowadzenia (rachunku bankowego PKZP) uległy znacznemu pogorszeniu. Czy możemy się przenieść do z rachunkiem do innego banku, w którym akurat zakład pracy nie posiada rachunku?
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Koszty przelewów - kto je pokrywa ?

Post autor: Kasjer »

Oczywiście, że możecie założyć rachunek w innym banku niż pracodawca posiada konto firmowe. To nie ma ze sobą żadnego związku. Trzeba kierować się interesem kasy, która zarządza środkami członków. A w interesie kasy powinno być minimalizowanie kosztów obsługi bankowej.
ODPOWIEDZ