Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Michał_1970
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2015, o 21:04

Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: Michał_1970 »

Witam,
Do tej pory księgowość naszej kasy była prowadzona ręcznie w księdze. W najbliższych dniach zmieni się księgowa, która chce prowadzić księgowość w Excelu. Czy możecie doradzić czy ten sposób jest zgodny z obowiązującymi przepisami ?
Anka
Posty: 10
Rejestracja: 24 mar 2015, o 14:29

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: Anka »

Cześć,
niestety prowadzenie księgowości przy pomocy exela nie spełnia wymogów wynikających z art. 10 ustawy o rachunkowości.
pozdrawiam
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: Kasjer »

Według mnie nie tylko o art.10 uor tu chodzi, ale przede wszystkim trzeba mieć na uwadze art.23, który mówi o trwałym zapisie księgowym, a dokładnie "Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się w sposób trwały, bez pozostawiania miejsc pozwalających na późniejsze dopiski lub zmiany. Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera należy stosować właściwe procedury i środki chroniące przed zniszczeniem, modyfikacją lub ukryciem zapisu". Trudno o spełnienie tego warunku jeżeli księgowość jest prowadzona w arkuszu kalkulacyjnym, w którym to w każdym momencie każdy zapis można skorygować.
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: Agogika »

Też o tym słyszałam dlatego wdrożyłam oprogramowanie - koleżanka po kontroli RIO też wdrożyła system - zakwestionowali jej prowadzenie właśnie w EXELU - jako, że nie są odpowiednio zabezpieczone dane osobowe -i że nie ma odpowiedniej archiwizacji oraz przechowywanie danych nie jest poprawne...
Tak jak czasem spotykam się z Paniami prowadzącycmi kzp - większość z nich korzysta właśnie z EXELA i nie mają pojęcia, że to jest niezgodne z ustawą o rachunkowości.
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: admin »

Piękny wątek - a jak oprogramowanie to jedyne specjalistyczne od nas (http://www.casco.pl)

Demo możecie Państwo pobrać z http://casco.pl/oprogramowanie/pkzp/pra ... emo-silver
Film szkoleniowe możecie Państwo zobaczyć na: https://www.youtube.com/c/CascoPl

W razie pytań proszę o kontakt: biuro@casco.pl
Michał_1970
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2015, o 21:04

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: Michał_1970 »

Mam jeszcze pytanie odnośnie programu do prowadzenia księgowości PKZP. Czy Użytkownicy tego forum mogliby podpowiedzieć czym należy się kierować wybierając oprogramowanie do PKZP ? Wiadomo, że patrzy się głównie na koszt takiego systemu, ale nie zależy mi na zakupie programu, który przy późniejszej kontroli okaże się, ze jest niewiele lepszy od Excela. Nie jestem księgowym, ale z tego co mówi nasza nowa księgowa to księgowość PKZP jest specyficzna i nie każdy program, który jest na rynku się nadaje. Może podpowie ktoś na czym pracuje i czy ten system się sprawdza. Z góry dzięki za info.
krzysiek
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2014, o 19:51

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: krzysiek »

Wg mnie najważniejsze sprawy przy wyborze oprogramowania to:
- sprawdzony producent oprogramowania (wsparcie telefoniczne, czy na e-mail) - można wypytać się użytkowników
- możliwość zainstalowania aplikacji DEMO i sprawdzenia aplikacji przed zakupem
- zgodność aplikacji z ustawą o rachunkowości (aby nie mieć problemów w razie kontroli)
- łatwa możliwość rozpoczęcia pracy (dobra dokumentacja, przy dużej liczbie członków wskazane importy danych - bo ręczne wprowadzanie wszystkiego to duuużo pracy)
- dużo wydruków (im więcej tym lepiej :) a super jeśli można je dostosowywać do własnych potrzeb (wszelkie druczki potrzebne do prowadzenia PKZP), najlepiej jeżeli program umożliwia seryjny wydruk dla wybranych wielu pracowników
- łatwa obsługa (łatwe wyszukiwanie danych, skróty klawiszowe) + obsługa sytuacji niestandardowych (nadpłata pożyczki, spłaty nieregularne i w różnych kwotach)
- możliwość tworzenia wielu list potrąceń dla różnych grup pracowników (duże PKZP)
- możliwość pracy na kilku stanowiskach (przy większych PKZP)
- automatyczne generowanie list potrąceń
- bezpieczeństwo danych (konieczne logowanie do aplikacji na hasło, możliwość archiwizacji danych, uprawnienia do opcji przy większych PKZP)
Pod kątem księgowości:
- zgodność z ustawą o rachunkowości
- edytowalny plan kont
- fajnie byłoby aby program posiadał możliwość automatycznego księgowania najczęstszych operacji w PKZP (księgowanie listy potrąceń, udzielenia pożyczki, przeksięgowania wkładów, ...)
- dużo wydruków (syntetyczne, analityczne, wg pracowników, dziennik dokumentów) z możliwością eksportu do PDF, Excel
- łatwa obsługa, dobra dokumentacja i wsparcie tel (w razie problemów)
Ja pracuję na aplikacji PKZP firmy Casco.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2015, o 08:20 przez krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Michał_1970
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2015, o 21:04

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: Michał_1970 »

Widzę, że masz doświadczenie w temacie :) a może podpowiesz czy warto patrzeć na technologię programu czy to raczej ma drugorzędne znaczenie ?
krzysiek
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2014, o 19:51

Re: Prowadzenie księgowości PKZP w Excelu

Post autor: krzysiek »

Technologia ? Funkcjonalność jest najważniejsza. Ważne aby nie był to program DOS'owy na starej bazie danych gdzie były problemy i awarie zbiorów. Bo najgorsze co może się zdarzyć to utrata danych ....
ODPOWIEDZ