przez Gt_ » 22 sty 2021, o 10:51
Witam,
TAK - należy sporządzić notatkę (w formie oświadczenia na razie do szuflady) opisującą sytuację i już stwierdzone nieprawidłowości, rozbieżności i braki oraz zacząć kompletować oświadczenia (notatki) innych osób, które mogą mieć na ten temat wiedzę (pracodawca, banki). Zanim nie stwierdzimy jednoznacznie, że nie są to pomyłki możliwe do skorygowania np. błędne księgowania, nieprawidłowe wyliczenia arytmetyczne lub braki w dokumentacji, które łatwo da się uzupełnić - nie ma sensu wszczynać otwartego postępowania, gdyż skończy się to lawiną odejść z kasy i żądaniami wycofania wkładów z jednej strony oraz być może bezpodstawnymi oskarżeniami księgowej i kierownictwa kasy z drugiej.
Warto zaangażować w proces pracodawcę (na razie bez pisma - rozmową), który JEST ODPOWIEDZIALNY za działania lub zaniechania wyznaczonych przez siebie pracowników (księgowej, kadrowej, radcy prawnego, kasjera, osobę prowadzącą kasę tj. menadżera KZP ) i powinien poczuć się do odpowiedzialności, aby sprawę wyjaśnić. Jeśli to nie pomoże lub spotkamy się z wrogością (co się często zdarza, bo pracodawca nie chce być kojarzony z malwersacjami, błędami czy zaniechaniami) to wezwać go na piśmie informując o tym związki zawodowe, które ze swej strony powinny żądania wesprzeć.
Jeśli przypuszczenia się potwierdzą i mamy do czynienia ze stratą tj. wartość wkładów i udzielonych pożyczek nie bilansuje się z saldami bankowymi to najprawdopodobniej mamy do czynienia z jakąś formą przestępstwa (przywłaszczeniem, oszustwem lub niedopełnieniem obowiązków osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych) czyli należałoby zawiadomić policję lub prokuraturę (zależnie podstawy prawnej i wysokości ustalonych braków). Jednocześnie należy zaprzestać udzielania pożyczek i wypłacania wkładów członkowskich oraz zawiesić pobierania dalszych wkładów do czasu wyjaśnienia sytuacji. Pożyczki powinny być spłacane zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Należy również zorganizować Walne Zebranie Nadzwyczajne i poinformować na nim członków o zaistniałej sytuacji i zaproponować sposób wyjaśnienia sprawy lub przyjęcia i zaksięgowania straty w ciężar funduszu rezerwowego. Jeśli strata przekracza tę wartość to konieczne będzie proporcjonalne lub solidarnościowe obciążenie wkładów członków.
Jeżeli nie mamy do czynienia z przestępstwem to możemy sami (na poziomie Walnego Zebrania) problem rozwiązać. Jeżeli jednak nieprawidłowości świadczą o możliwym przestępstwie, czyimś sprawstwie lub winie i mamy na to dowody to mamy obowiązek powiadomić policję. Warto więc skonsultować z prawnikiem opisaną sytuację.
Proszę pamiętać! W KZP ostatecznie za wszystkie nieprawidłowości i straty odpowiadają wszyscy członkowie całymi swoimi majątkami, a nie tylko wniesionymi wkładami!!! Dlatego należy rzetelnie uczestniczyć w życiu kasy tj. głównie na walnych zebraniach, podczas sprawowaniu zarządu bądź kontroli komisji rewizyjnej.
Powodzenia!