Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa – optymalizacja.

PKZP ma możliwość tworzyć i zarządzać m. i. trzema głównymi funduszami tj. funduszem pożyczkowo-oszczędnościowym, funduszem rezerwowym i funduszem zapomogowym. Ten ostatni zgodnie z regulacją Rozporządzenia powstaje z odpisów z funduszu rezerwowego, więc nie obciąża niczyich wkładów, z drugiej zaś strony przez wiele lat po zawiązaniu nie ma w nim na tyle dużo środków, aby zapomogi stanowiły skuteczną pomoc. W naszej kasie przyjęliśmy, że do formy wsparcia będą należały indywidualnie negocjowane warunki udzielenia pożyczki, czy to krótko czy długoterminowej. W tym okres karencji rozpoczęcia spłaty, jej wysokość czy liczba rat. Można było tego dokonać, w stosunkowo krótkim czasie, gdyż szybko członków kasy przybywało. Po około dwóch latach został wypracowany zapas na pożyczki dla nowych członków. Każdy nowy członek PKZP, jeśli spełniał warunki zatrudnienia i posiadał odpowiednie poręczenie mógł zaciągnąć pożyczkę już w pierwszym miesiącu. Podjęcie takiego pozornego ryzyka spowodowało dość szybki przyrost członków kasy i zgromadzonych środków. W ciągu pierwszych 5 lat kwota standardowa pożyczki z 1.500 zł urosła, przez 3.000, 4.500 oraz 5.000 do 6.000 zł przy niezmiennej liczbie pożyczek oraz ich dostępności, z reguły wynoszącym 2-3 mc od zapisania na pożyczkę. Adekwatnie zwiększył się również czas spłaty pożyczki, co z kolei zmniejszyło ich częstotliwość. Dodatkowym udogodnieniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom członków było ograniczenie liczby żyrantów do jednego oraz biurokracji do złożenia dwóch podpisów – na wniosku oraz umowie. W te dwa dokumenty zostały wpisane wszystkie regulacje i przewidziane zdarzenia. Choć dokument wygląda raczej jak umowa na usługi telekomunikacyjne tj. dużo małego druku to nadal mieści się na dwóch stronach i zawiera wszystkie kluczowe informacje jak numery kont czy harmonogram spłaty. Członkowie kasy trwali w zadowoleniu, zwłaszcza gdy czują, że ich pieniądze są dla nich dostępne, co więcej, że z każdym rokiem zwiększająca się wartość funduszu pozwala im na korzystanie ze środków większych niż przed rokiem – czyli realnie, kasa rozwija się w sposób zrównoważony. Wyższe kwoty naturalnie mogą spowodować większe problemy. Więc po okresie organizacji PKZP trwającej nieco ponad 5 lat należało wprowadzić dodatkowe regulacje adekwatne do nowego ryzyka w tym m.in. progi pożyczkowe, ograniczenia liczby poręczeń itd. Ale to już przyszłość…

Patrząc z perspektywy czasu najważniejsze są chęci i dążenie do celu. Trzeba też być uczciwym i transparentnym, nie szukać swego interesu, ale chętnie korzystać z benefitów, które daje PKZP. A jednocześnie nie można bać się zmierzyć z ryzykiem, które czym lepiej będzie określone, zmierzone, ujęte w warianty symulacyjne i urealnione rozmową czy wywiadem tym będzie stanowiło mniejszy problem. Jeszcze dygresja osobista. Po kilku latach od założenia kasy w naszej firmie postanowiłem skorzystać z kilkuletniego urlopu bezpłatnego i wyjechać za granicę. Koleżanki i koledzy na „walnym” zatwierdzającym moje odejście jednogłośnie zagłosowali za nadaniem mi tytułu honorowego przewodniczącego i pozostawienia wglądu w konto bankowe, abym „doglądał rozwoju”, co też czyniłem. Dobrze zorganizowane PKZP to trochę samograj, wystarczy być względnie systematycznym, trzymać się ustaleń i się będzie rozwijał. Po powrocie, po prawie 10 latach od założenia kasy obroty rocznie przekraczają milion złotych, członkowie mają zgromadzony spory kapitał indywidualny i regularnie korzystają ze zwiększonego potencjału finansowego bez opłat zaciągając nieoprocentowane pożyczki. Wieloletni członkowie traktują zgromadzony wkład jako premię emerytalną, a młodsi jako celowy fundusz, z którego skorzystają, gdy np. będą potrzebowali kupić mieszkanie lub zmienić samochód. Pracownicy zastanawiają się i konsultują przed zmianą pracy lub odejściem na emeryturę, gdyż nie w każdym zakładzie pracy PKZP funkcjonuje, a tutaj doświadczyli wyraźnych jej benefitów. Na pytanie czy warto było założyć PKZP lub do niej przystąpić, każdy w mojej  firmie odpowie, że jasne, że tak! Powodzenia!

 

Dane autora do wiadomości redakcji.

Czytaj też:

1. PKZP od założenia do prosperity. Inicjacja. http://pkzp.com.pl/blog/106-pkzp-inicjacja

2. PKZP od założenia do prosperity. Działania założycielskie. http://pkzp.com.pl/blog/107-pkzp-dzialania-zalozycielskie

Podoba Ci się nasza strona? Uważasz, że jest godna polecenia? Poleć nas swoim znajomym. W celu uczestnictwa w programie „Poleć nas” należy wypełnić formularz rejestracyjny i podać adresy poczty e-mail osób, którym polecasz nasz serwis. W momencie potwierdzenia przez te osoby linku, będziesz brał udział w losowaniu nagród.

Mamy do rozdania:
- pendrivy,
- zestawy na biurko,
- zestawy gadżetów (smycz, długopisy, kubek).

WEŹ UDZIAŁ